// Blog

Periyodik Bakım Nasıl Yapılır, Ne Kadar Tutar?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Periyodik Bakım Nasıl Yapılır, Ne Kadar Tutar?

Periyodik Bakım Nasıl Yapılır, Ne Kadar Tutar?

  • 2022-04-21 10:06:50

Araçların markalarına ve modellerine göre değişmekle birlikte genellikle 10 bin ya da 15 bin kilometrede bir periyodik bakımdan geçirilmeleri gerekmektedir. Ayrıca araç bir sene içerisinde belirtilen kilometre değerine ulaşmasa bile periyodik bakım yaptırılmalıdır.

Periyodik bakım için araç markalarının farklı politikaları olsa da genellikle yetkili teknik servislerden periyodik bakım randevusu alınması gerekir. Ayrıca birçok markanın ekspres bakım seçeneği de bulunur. Böylece randevu almadan gidip daha fazla ücret ödeyerek ya da bazı konulardan feragat ederek hızlıca periyodik bakım yaptırılabilir. Son olarak yetkili teknik servisler dışında özel bazı servisler de periyodik bakım hizmeti sunmaktadır.

Periyodik Bakımda Değişen Parçalar Nelerdir?

Günümüzde birçok otomobilde klasik parçalara ek olarak çip gibi akıllı teknolojiler bulunur. Bu teknolojiler sayesinde eskiden mekanik olarak aracın ya da sürücünün yapması gereken birçok şey, elektronik olarak yapılır. Ayrıca yeni eklenen parçalar ile beraber bakımların sayısı da artar. Günümüzde neredeyse her periyodik bakım sırasında değiştirilen ve yapılan uygulamalar şunlardır:

  • Yağ ve hava filtresi gibi ömrü kısa olan parçalar değiştirilir,
  • Aracın fren ve debriyaj kabiliyeti kontrol edilir,
  • Antifriz ve yağ kontrolü yapılır.

Hemen her bakımda kontrol edilen bu parçalara ek olarak araç bilgisayara bağlanır ve aracın çalışmasında herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Böylece motorun supaplarından birinin tam olarak çalışmaması gibi durumlar anlaşılır ve müdahale edilir. Bu sayede aracın hem yakıt tasarrufu etmesi sağlanır hem de gelecekte daha büyük bir arıza ile karşılaşmasının önüne geçilmiş olur.

Tüm bunlar dışında 50 bin ya da 100 bin kilometre bakımı gibi özel bakımlar da bulunur. Bu bakımlarda triger kayışı gibi kritik ve yıpranması durumunda motorda ciddi sorunlar oluşturabilecek noktalar kontrol edilir. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen kontroller sayesinde değişmesi gereken parçalar tespit edilir ve değiştirilir.

Periyodik Bakım Faturasında Neler Yazar?

Birçok markanın bakım tablosunda periyodik bakımın fiyatı yazar. Örneğin 15 bin kilometre bakımında genellikle filtrelere ek olarak antifriz ilavesi yapılır. Ancak frenlerden herhangi birinde kullanıcı kaynaklı sorun bulunması durumunda sürücüye danışılır. Böyle durumlarda değişiklik için normal ücrete ek olarak değişim ya da onarım için işçilik ve parça ücretinin ayrı ayrı yazdığı fatura örneği verilir. Araç sahibinin kabul etmesi durumunda ise fatura tutarı tahsil edilir.

Periyodik Bakım Ne Kadar Tutar?

Periyodik bakım ücretleri, aracın markasına ve modeline göre değişiklik gösterir. Genellikle periyodik bakım masrafları yetkili teknik servislerde 1000 TL’den başlayıp 6000 TL’ye (2021 yılı için geçerlidir.) kadar uzanır. Ancak net tutarın öğrenilmesi için öncesinde yetkili servisten bilgi alınması gerekmektedir.